Historická Klenotnica: Osada Slovany pod hradom Zniev

Prastará osada Slovany leží pod majestátnym hradom Zniev, na významnej historickej ceste, ktorá spája Nitru s Turčianskym regiónom. Jej existencia je doložená už pred 11. storočím. Osada získala svoje meno pravdepodobne v 11. storočí, odvodené z kmeňa Slověne – Sloveny – Sloväna – Slovany. To je dôkazom, že celé jej okolie bolo obývané slovenským obyvateľstvom.

Olejárstvo a Šafrán v Srdci Osady

Slovany patria k najznámejším osadám známym pre svoje olejárstvo a šafraníctvo. Vyznačujú sa typickými olejárskymi murovanými domami, ktoré svedčia o bohatej histórii tohto remesla. Zo záznamov v Urbári z roku 1607 vieme, že tu v minulosti pestovali chmeľ. Urbár z roku 1610 uvádza pestovanie kapusty a od začiatku 17. storočia pohánku, jačmeň a pšenicu, vrátane jačmeňa určeného na výrobu sladu. Okrem toho sa tu pestoval aj ľan, konope a šafrán.

Spolu vytvorte Históriu

IBV Borovice vám ponúka jedinečnú príležitosť bývať v tejto historickej lokalite, ktorá dýcha históriou a prírodou. Naším cieľom je zachovať a obnoviť ducha Slovanov a vytvoriť moderné a komfortné bývanie, ktoré si zachová čaro minulosti. Príďte a spoluvytvorte túto historickú obnovu s nami. IBV Borovice - kúsok histórie pre váš nový domov.

HORE